Ankilozan Spondilit Hastalığı

Ankilozan Spondilit Ankilozan Spondilit HastalığıAnkilozan Spondilit Hastalığı Nedir?
Ankilozan Spondilit, bel kemiğinin bir hastalığıdır. Özellikle bel kemiğinde ortaya çıkan sinsi, çok ağır seyreden ve bel kemiğinin hareketlerini önce sınırlayan bir süre sonrada tamamen yok eden kronik ve uzun sürede ortaya çıkan gerçek anlamda da tedavisi olmayan bir hastalıktır. Öyle ki, bazen basit bir bel ağrısıyla başlar, bazen boyun ağrısıyla başlar ve yıllarca kronikleşmiş bir ağrı olarak hastalar doktor doktor dolaşırlar. Tanısıda oldukça geç konur. Gerçekten insan yaşam kalitesini ciddi şekilde bozan, uzun dönem devam eden tam bir tedavisi olmayan, zor, zahmetli ve sıkıntılı bir hastalıktır.

Ankilozan Spondilit Hastalığı Neden Olur?
Ankilozan Spondilit kesin olarak sebebi belli olmayan bir hastalıktır. Genellikle romatizmal hastalıklar sınıfında tanımlanır. Herhangi bir genetik faktör kesin olarak bilinmemektedir. Çevresel bir takım özelliklerde tanımlanmış değildir. Ancak daha çok erkeklerde ortaya çıktığı, genellikle ilk belirtilerin 25-45 yaş arasında olduğu ve ilk olarak sırt ve bel ağrılarıyla başladığı bilinmektedir. Bu giderek yaygınlaşıp tüm omurgayı tamamen tutabiliyor ve başladığı yerle ilişkili olarak yayılmasına göre omurgayı bitirdikten sonrada omurganın leğen kemiğine bağlandığı eklemleri dahi tutabiliyor. Bu şekliyle tüm vücutta ciddi bir şekil bozukluğu yapıyor, artık son aşamasına gelindiğinde hem akciğer kapasitesi azalıyor, rahat rahat derin nefes alıp veremiyorsunuz hem de boyun hareketlerinizi yapamadığınız için ancak tüm vücudunuzu döndürerek başınızla sağ sola bakabilecek duruma geliyorsunuz. Bu nedenle oldukça zor bir hastalıktır. Tabii bu ilerleyen süreçte insan belki bu hastalığa birazda alışıyor ve kesin bir tedavisi olmadığı içinde yapabilecek şeyler oldukça sınırlıdır. Ancak yinede erken tanı konması meydana getirdiği bir takım şekil bozukluklarını geciktirmek anlamında ve azaltmak anlamında önemli ölçüde kolaylıklar sağlayabilmektedir.

Ankilozan Spondilit Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?
Ankilozan Spondilit’in en sık rastlanan ilk belirtileri bel ve sırt ağrıları olarak görülmektedir. Erken aşamada bu tür ağrılar daha çok geçiştirilir, basit kas ağrıları olarak düşünülür, hatta bazen bunlar bel fıtığı gibi tanımlanabilir ve bel fıtığı tedaviside yapılabilir. Özellikle çekilen MR’larda mutlaka herkeste olduğu gibi bazı bel fıtığı belirtileride tespit edildiğinde çoğu zaman bu şekilde tedavi edildiği bilinmektedir. Bu nedenlede teşhis oldukça gecikebilmektedir. Hareketler kısıtlanıyor, örneğin öne eğilip yere ellerinizi değdirmek istediğinizde bunu artık yapamaz oluyorsunuz. Ancak Ankilozan Spondilit olmayan bazı insanlarda ellerini yere değdiremeyebilir tabi bu öne eğilmeyi dizleri bükmeden yapılan öne eğilme olarak açıklamak lazım. Hastalığın ilerlemesi oldukça uzun bir süreçtir. Bu ilerlemede belde normalde oluşmuş olan çukurluğun azaldığını daha düz bir hal aldığını görürüz. Sırtta ise bir süre sonra kamburluğun arttığını görebiliriz. En zor olan kısmı boyun tutulduğunda boyun hareketlerinin olmadığından dolayı ancak vücudu tümüyle döndürerek bir takım hareketleri yapabiliriz. Bu bel kemiğini, leğen kemiğine bağlayan eklemler tutulduğunda olay biraz daha dramatik boyutlara ulaşır, son aşamasında kalça eklemlerininde tutulduğunu ve kalça hareketlerinin giderek azaldığını hatta çok ileri bulgularda kalça hareketini hiç yapamayacak hale geldiği bilinmektedir.

Ankilozan Spondilit Tedavi Yöntemleri
Ankilozan Spondilit erken evrelerde özellikle kalbi dinleyen hareket kapasitesini kaybetmemek için fizik tedavi yöntemleriyle düzenli ve sistematik egzersizlerle kısmen tedavi edilebilir. Tedavi denilince beklenen bir hastalığın ilaçla veya ameliyatla tümden yok edilmesidir, Ankilozan Spondilit bu şekilde tümden tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Hastalığın teşhisi konulduktan sonra onun insan vücudunda meydana getirdiği problemlerin tedavisidir yapılacak olan tedavi. Bu anlamda en önemli konu akciğer kapasitesinin azalmasıdır, bunun korunması için düzenli egzersizler, solunum egzersizleri yapılabilir. Örneğin yine bel kemiğinin ve giderek kalça eklemlerinin hareket kısıtlığının engellenmesi için egzersizler önerilir. Bunlar tabi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarının alanına giren konulardır. Onların yakın takibi gereken konulardır. Tüm bu yapılan önleyici tedavilere rağmen eğer sonuçta gerçekten çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkarsa daha önceden belirttiğimiz gibi kalçayı dahi hareket ettirememe gibi durumlar ortaya çıkabilir. O zaman bir takım cerrahi yöntemlere gerek olabilir, o zamanda ortopedik cerrahlar bu konuda devreye girmektedir.

ankilozan spondilit fizik tedavi hareketler resimlii videoları,ankilozan spondilit hastalığıneden,ankilozan spondilitte son aşama

İlgili Yazılar :

  • İlgili Yazı Bulunmamaktadır.

Random Post Image from Ankilozan Spondilit Hastalığı

ayak_mantari hamilelikte_uyku kahve_fali_2 deli_bal

Comments are closed.