Ayak Başparmak Çıkıntısı – Bunyon

bunyon1 Ayak Başparmak Çıkıntısı   Bunyon Nedir? Nedir?
Başparmak çıkıntısı toplumumuzda kadınlarda en sık görülen sağlık problemlerinden bir tanesidir. Genellikle Türk toplumunda üç kadından birinde başparmak çıkıntısı problemine rastlanmaktadır. Başparmak çıkıntısı probleminde ana sorun hastanın ayağında varolan bir deformite, bir bozukluğa bağlı olarak ayağın başparmağına çok fazla yük binmesi nedeniyle başparmağın zaman içerisinde içe, bunu takip eden tarak kemiğinde ise dışa doğru dönmesiyle ortaya çıkan şekilsel kemik deformitesidir.

Normal şartlar altında ayakta başparmakta başparmak ve tarak kemiği aynı hizada durmak zorundadır. Ancak bu şekilde yanlış çalıştığında zaman içerisinde önce başparmak içeriye doğru yatmakta daha sonra bunu dengelemek için başparmağın altında varolan tarak kemiği dışa doğru dönmektedir. Önemli olan nokta şudur; burada yeni çıkmakta olan bir kemik yoktur. Bu problemde ana sorun aşağıda varolan normal şartlar altında ayağın tabanında olması gereken bir yapının zaman içerisinde parmak içeri döndüğü için bu parmak eklemini dengelemek için dışa doğru dönmesidir. Ayakbaşparmak çıkıntısında başparmak çıkıntısının yaratmış olduğu en tipik şikayet hastanın ayakkabı giydiği zaman başparmağının etrafında bu fazla kemik çıkıntısının üzerinde oluşan kızarıklık ve ağrı şikayetidir. Karıştırılmaması gereken en önemli nokta, ayak başparmağının iç kenarında çıkan çıkıntıyla ayağın üzerinde çıkan çıkıntı aynı rahatsızlık olmayıp ikisi tamamiyle farklı tedavi yöntemleri vardır. Ayak başparmak çıkıntısında ana problem ayakkabı giyildiğinde iç kenarda oluşan kızarıklık ve şişlik, ayağın üstünde meydana gelen çıkıntılarda ise ayağın başparmak hareketinin kaybıdır.

Başparmak Çıkıntısının Belirtileri – Bunyon Belirtileri
Ayak başparmağı çıkıntısı olan hastaların en sık şikayetleri ayakkabı giymeyle ortaya çıkan başparmak etrafındaki kızarıklıklardır. Bu kızarıklıkları olan hastalar doktora başvurdukları zaman yapılan incelemede hastanın ayak başparmaklarında varolan çeşitli şekilsel değişiklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Normalde düz bir dizilime sahip olması gereken başparmağın içeriye doğru döndüğü tarak kemiğini sıkıştırmış olduğunu görmek son derece tipiktir. Ancak bazı hastalarda eşlik eden ikinci ve üçüncü parmaklarda çekiç parmak olarak adlandırdığımız normalde ayakkabı içerisinde düz durması gereken parmağın zaman içerisinde yukarı katlanması ve bu parmağın üst bölümünde ortaya çıkan bir nasırda bu hastalar için son derece tipik olan belirtilerden birtanesidir.

Bu hastalar doktorlara zaman zaman üçüncü ve dördüncü parmakların ayakkabı içerisindeyken elektriklenmesi ya da üçüncü ve dördüncü parmakların uyuşması şikayetleriyle gidebilirler. Burdada başparmaktaki çıkıntı nedeniyle üçüncü ve dördüncü parmağın arasından geçmekte olan sinirin sıkışması ve kalınlaşmasına bağlı olan çok sık eşlik eden başka bir rahatsızlık söz konusudur. Hastalar tipik olarak önü dar ayakkabı giymekte yada önü sert ayakkabı giymekle şikayetlerin tetiklendiklerini belirtirler. Bu hastalar zaman içerisinde giderek ayakkabılarının önünü genişletmeye ve bu başparmakta mevcut olan çıkıntının ayakkabı içerisinde mümkün olduğunca temassız bir yüzey olmasını sağlamaya çalışırlar. Girilen en son dönemde hastalar artık hangi ayakkabıyı giyerlerse giysinler şikayetleri olduğu için açık ayakkabı giymeye ve mevsimden bağımsız olarak mümkün olduğunca önü genişletilmiş kullanmaya çalışırlar. En son evrede kullanılan ayakkabı ve şekli ne olursa olsun hastanın bu eklemin artık yapısının bozulması nedeniyle sürekli şikayeti olması halini alan ve başparmağın etrafında gece yatakta yatarken bile ağrının oluşmasının olduğu son bir tabloda söz konusudur.

bunyon2 Ayak Başparmak Çıkıntısı   BunyonBunyon Tedavisi – Bunyon Ameliyatı
Ayak başparmağı çıkıntısı olan hastalarda tedaviyi iki ana gruba ayırabiliriz. Şikayetlerin ortadan kaldırılması amacıyla hastaların giydikleri ayakkabıların değiştirilmesi gerekir. Ön tarafı yuvarlak gelen yumuşak malzemeden yapılmış olan ayakkabıların kullanılması hastanın ağrı şikayetini ortadan kaldıracaktır. Hastada çekiç parmak problemide varsa hastanın ön tarafı yumuşak gelen ayakkabının ikinci ve üçüncü parmağının desteklenmesi ve bu bölgedeki malzemenin dahada yumuşak olması çekiç parmaktan varolabilecek yada ortaya çıkabilecek ağrınında kesilmesine yardımcı olur. Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır; ayak başparmak çıkıntısında ana tedavi yöntemi başparmağın bir ameliyatla orjinal, normal pozisyonuna tekrar geri döndürülmesidir. Hastalarda bu ameliyat yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 6 ile 8 hafta sonrasında hastanın yavaş yavaş normal yaşantısına geri dönmesine ve toplamda 3 ay sonra hastanın bütün aktiviteleri tekrardan kazandığı bir ameliyat tipidir. Hastalarda ameliyat ne zaman yapılmalıdır sorusuna çok tipik olarak hastanın ayak başparmak şikayetinin ayakkabı değişikliklerine yanıt vermemesi durumunda ameliyat gerekliliği vardır. Eğer hasta önü geniş ayakkabı ya da önü rahatlatılmış ayakkabılar giydiğinde şikayeti geçiyorsa kozmetik amaçlı bu ameliyat kesinlikle gerçekleştirilmemelidir.

Ana tedavi yöntemimizin yapılacak olan ameliyat olduğunu bilmemize rağmen ayağımızdaki şekilsel değişiklik ilerlemiyorsa ve kullanılacak olan ayakkabılarla şikayet ortadan kalkıyorsa hastanın ameliyat olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Ancak parmaktaki deformite giderek ilerliyorsa, hastada çekiç parmak, sinir sıkışması gibi sorunlara yol açmaya başladıysa tek tedavi yöntemininde ameliyat olduğu unutulmamalıdır.

www bilgis net,bunyon,ayakta kemik çıkması,ayak kemiği,ayak başparmak çıkıntısı,ayak tarak kemiği ağrısı,ayak kemiği çıkıntısı,ayak baş parmak,ayak baş parmağı,ayak bas parmak uyusmasi

İlgili Yazılar :


Random Post Image from Ayak Başparmak Çıkıntısı – Bunyon

8 yengec gebelik bebeklerde_bronsit

1 Cevap to “Ayak Başparmak Çıkıntısı – Bunyon”

  1. merve diyor ki:

    iyi çalışmalar doktorum bana da bu ameliyatı gerçekleştirmemeiz gerektiğini söyledi fakat ben oldukça tedirginim kemik kesiliyormu yoksa içeriye doğru kıvrılıyormu ameliyatta. beni bilgilendirirseniz gerçekten sevinirim. converse tarzı ayakkabı giydiğimde ki düz taban ve ucu geniş olmasına rağmen uzun süre giysem ağrım oluyor ki zaten topuklu giyince o gece komple agrım devam ediyor. sizce gerçekten ameliyatlık mı durumum lütfen yardımcı olun