Bebeklerde Alerjik Egzama

Bebeklerde Alerjik Egzama Bebeklerde Alerjik EgzamaBebeklerde Alerjik Egzama Nedir?
Bebeklerde alerjik egzama sıklıkla yanaklarda kuruma, pütürlenme, kızarma şeklinde ilk belirtisini verir. Bazen bu sadece tek tablo olarak kalır, ilerlemez, vücuda yayılmaz ve atlatılır. Fakat bunun gelişmiş olması o çocuğun alerjik olduğunu göstericek ve ileride gelişebilecek alerjik bronşit açısından bizi tetikte olmaya davet eden bir tablodur. Bazı bebeklerde de atopik dermatit bütün vücuda yayılabilir. Özellikle sırt, bacakların dış düzeyleri, gövdeye yayılır. Cilt genellikle kurudur, kaşıntılıdır, çocuğu gece uyutmayacak kadar şiddetli bir kaşıntı tablosuna neden olabilir. Bazen çok kaşınmaya bağlı bu egzama bölgelerinde enfeksiyon gelişebilir. Sonuçta atopik dermatit bazı bebeklerde hayatı zindan edecek kadar sorun yaşatabilir, bazı bebeklerde ise çok hafif bir şekilde atlatılabilir. Şunu bilmemiz lazım ki, atopik dermatiti olan bir çocuk alerjik bir çocuktur ve ileride astım ya da alerjik bronşit dediğimiz tablonun gelişme olasılığı %50 oranındadır. Bu yüzden o yönde çevre şartlarının düzenlenmesi ve mutlaka bir alerji uzmanı ile iletişim halinde olunması ileriki sorunları engelleme yolunda işe yarayacaktır.

Bebeklerde Alerjik Egzama Neden Olur?
Bebeklerdeki alerjik egzama tablosuna en sık gıda alerjileri neden olur. Gıda alerjileri içerisinde beş gıda en çok suçlanır; bunlar inek sütü, yumurta, buğday, balık ve fıstıktır. Bunların içerisinde atopik dermatite en sık neden olan inek sütü ve yumurta alerjisidir. Anne sütü alan bir çocuğun bile annenin yediği ya da içtiği süt ve süt ürünleriyle ilk altı ay içinde temas etmesi ve inek sütü alerjisi geliştirmesi mümkün olabilir. Bunun tespiti kolay değildir. Alerji testleri bu dönemde kandan tercih edilir ama her zaman sonuç vermeyebilir. O zaman gözlem yoluna, deneme yanılma yoluna giderek tanı koymak gerekir. Eğer bir şekilde süt ve süt ürünlerini, yumurtayı ve diğer suçlanabilecek gıdaları diyetten çıkardığınızda çocuk düzeliyorsa ve bunların tekrar tanıştırılmasıyla aynı egzama tablosu söz konusu oluyorsa o zaman bu gıdalara karşı alerjik reaksiyon geliştiğini söylemek mümkündür. O zaman zaten tanı konmuş olur ve bu sorunlu gıdanın tümden diyetten çıkarılmasıyla tedavi yoluna gidilmiş olunur.

Bebeklerde Alerjik Egzama Belirtileri Nelerdir?
Bebeklerde cilt alerjilerinden biri olan alerjik egzama ilk cilt kuruluğu ile kendini gösterir. Bebeğin cildi zımpara gibi pütür pütür kurudur. Bazen yanaklarda kızarıklıkla birlikte olabilir. İşte o zaman atopik dermatitin gerçekten oturduğunu söylemek mümkündür. Bu vücuda yayılabilir ya da yayılmayabilir ama bunun bir alerjik durum göstergesi olduğunu bilmek gerekir. Cilt kuruluğu, kızarıklık, döküntü ve en önemlisi kaşıntıyla seyreder bu hastalık. Kaşıntı o kadar ilerki boyutta olabilir ki kendini kaşıyamayacak bebeklerde dahi çok ciddi anlamda stres yaratabilir, gece uykularını bozabilir ama cilt kuruluğunu giderdiğinizde egzama tablosunu dışarıdan sürülebilecek bazı kremlerle tedavi ettiğinizde bu tablonun çok hızlı bir şekilde gerilemesi ve çocuğun rahatlaması söz konusudur. Fakat en sık belirtileri döküntü ve kaşıntı olduğunu bilmek lazım ve kaşıntının giderilmesinin de çok büyük önemi olduğunu bilmek lazım. Kaşınan doku daha çok alerjik madde salgılamasıyla birlikte egzamanın dahada alevlenmesine neden olmaktadır. O yüzden kaşıntının giderilmesi egzamanın da rahatlamasına neden olacaktır. Bu yönde ağızdan kullanılabilecek daha sakinleştirici özelliği olan alerji ilaçlarından yararlanarak tedavi yoluna gidilebilir.

Bebeklerde Alerjik Egzama Tedavisi
Bebeklerde atopik dermatit ya da diğer adıyla alerjik egzamanın en önemli tedavisi cildin nemlendirilmesidir. Dolayısıyla cilt bakımı büyük önem taşımaktadır. Her gün düzenli ılık banyo en iyi cilt nemlendiricisidir. O yüzden mutlaka her gün banyo yapılması, banyo sırasında sabun kullanılmaması, cildi kurutmamak, hatta cildi tahriş edebilecek sürtünmeye neden olabilecek sünger, lif gibi şeyleri kullanmamak atopik dermatitteki kaşıntı ve döküntüyü rahatlatacaktır. Banyodan sonra mutlaka nemlendirici sürülmesi gerekir. Bu nemlendiricilerin mümkün olduğunca saf, katkı maddesi içermeyen, kimyasal ya da parfüm içermeyen ürünlerden seçilmesi gerekir. Cilt bakımı yapmamıza rağmen hastalığı rahatlatamıyorsak tedavi yoluna gitmek gerekir. Tedavide kaşıntının giderilmesi, çocuğun stresinin bu yönde rahatlatılması çok büyük önem taşır. Çünkü stresin atopik dermatitte çok önemli bir tetikleyici olduğu bilinmektedir. Kaşınan ve kaşınma nedeniyle strese giren bir bebekte egzama alevlenecektir ve alevlenme kaşıntıyı dahada arttıracaktır. Bu kısır döngüyü bir şekilde ağızdan verilebilecek kaşıntı giderici hem de rahatlatıcı ilaçlarla kırmak gerekir. Onun dışında yine bütün bunları yapmamıza rağmen eğer egzamayı düzeltemiyorsak kortizonlu kremlerle tedavi yoluna gidilmelidir. Bunlar en fazla bir hafta süreyle, mümkün olduğunca çok az kullanmak tercih edilir. Çünkü kortizonun ciltten emilimi oldukça yüksektir ve kortizona bağlı yan etkiler görülme olasılığı söz konusudur. Ama temel anlamda mutlaka bu duruma neyin neden olduğu, hangi gıdanın neden olduğu tespit edilip, onun çocuğun çevresinden uzaklaştırılması ana tedaviyi sağlayacaktır.

yanaklarda kızarıklık alerji,bebeklerde vucutta kızarma,bebeklerde alerji testi,bebeklerin yanaklarında kızarıklık,anne sütü alan egzamalı bebek,bebeklerde vücuttaki alerjik pütürlük,bebeklerde egzama neden olur,bebeklerde yanaklarda kızarıklık,bebeklerde yanaklarındaki,bebeklerin yanaklarinda egzama

İlgili Yazılar :

  • İlgili Yazı Bulunmamaktadır.

Random Post Image from Bebeklerde Alerjik Egzama

köpeklerde_tüy_dökme_2 meme-buyutme çöp_ev türbanlı_abiye video

Comments are closed.