Civciv Bakımı

Civciv satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Civciv satın alırken öncelikle sağlık olmasına dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir civcivin, burnundan veya gözünden herhangi bir akıntı gelmemesi gerekir, tüyleri parlak olabilir, dışkı ayaklarına ve kuyruk kısmına bulaşmaması gerekir. En önemlisi sağlıklı bir civciv bulunduğu yerde rahat rahat gezer, yemini yer, suyunu içer. Bunun dışında hasta olan bir civciv hareket etmez, kafeslerin veya kutunun belli bir yerinde durur. Tüyleri kabarıktır, dışkı bulaşmıştır tüylere, gözlerinden ve burnundan akıntı gelir. Bu tür civcivleri satın almamalıyız. Hatta bu tür civcivlerin bulunduğu gruptan hiçbir civcivi satın almamalıyız. Sağlıklı bir civciv tabiiki tanınmış bir müesseden özellikle sağlık kontrolleri düzenli olarak yapıldığı bilinen, iyi vasıflı, damızlık stokluk bulandıran müesseselerden alınması gerekir.

Civciv için evde nasıl bir yer hazırlamalıyız?

Civcivlere evde kutuda bakabiliriz. Kutunun büyüklüğü bakılacak olan civcivin sayısıyla orantılı olarak değişir. Yaklaşık yüksekliği 35-40 cm kadar olabilir. Çünkü herhangi bir uçmaya karşı tedbirimizi almamız gerekir. Üst kısmı cam bir levha ile kapatılabilir. Kutunun içerisindeki sıcaklık çok önemlidir. Yaklaşık yeni çıkan civcivlerde 35 dereceye kadar bir sıcaklık olması gerekir. Bu sıcaklığı yine piyasada ısıtıcı özelliği olan ampullerle sağlayabilirsiniz. Eğer kutunun içinde sıcaklık sağlama durumunuz yoksa civcivler eğer kutunun bir bölümünde toplanmış, hareketsiz duruyorlarsa üşüyor demektir. Bu durumda ısıyı arttırmak lazım. Ama eğer rahatça geziniyorlarsa, yemini yiyip, suyunu içip rahatça geziniyorlarsa bir sorun yoktur. Bu sıcaklıkta tutmak gerekir. Kutunun tabanını gazete kağıdı ile kaplayabilirsiniz ama hergün bunu değiştirmek gerekir. Bir aylık olana kadar bu şekilde idare edebilirsiniz. Bir aydan sonra yine kutunuzu veya baktığınız yerin tabanının toprak olması önemlidir. Bu durumda da toprağın üst bölümünü günlük olarak temizlemeniz gerekicektir. Yine baktığımız yerde mutlaka civciv beslemek için bir yem bulundurmanız gerekir. İlk günlerde yemi kutunun dibine veya baktığınız yerin dibine serpiştirebilirsiniz. Bu durumda civciv yemeğe rahatça ulaşır, çok aramak zorunda kalmaz. Suyun bulunmasıda çok önemlidir. Özellikle suyun günde bir kaç defa değiştirilmesi gerekir.

Civciv nasıl beslenir?

Civcivler için en iyi besinler piyasada satılan hazır civciv yemleridir. Fakat bunlar kalite kalite olduğu için özellikle enerji ve protein düzeyi yüksek olanını seçmekte büyük fayda var. Çünkü civcivler bu dönemde çok çabuk büyüdükleri için yüksek enerjiye ve proteine ihtiyaç duyarlar. Proteinin en az %20 olması gerekmektedir. Bunun dışında bir aylık olana kadar civciv yemiyle beslenir, bir aylıktan sonra ekmek kırıntıları, evdeki bazı besinlerden azar azar verebilirsiniz fakat tuzlu yiyecekler mutlaka verilmemelidir. Bunun dışında yine küçük bir aylık olduğunda palet yemler, buğday gibi besinler verilebilir.

Civciv nasıl temizlenir?

Civcivler kolay kolay kirlenmezler. Özellikle iyi şartlarda bakıldığı zaman, bakıldığı yerin temizliğine dikkat edildiği zaman kolay kolay kirlenmezler. Ancak bir hastalık durumunda ishal gibi bir durum olduğunda tüylerinde veya ayaklarında kirlenme olabilir. Buda ancak nemli bir pamukla hafif ıslatılmış bir pamukla ayak kısmı temizlenebilir ama bundan sonra çok iyi kurulamak gerekir. Eğer baktığınız yerin günlük temizliğini yaparsanız zaten kolay kolay hayvan kirlenmeyecektir. Eğer civciv kirlenirse herhangi bir hastalık sorunu olabilir bu, özellikle ishal gibi durumlarda bacak kasının orası ve tüylerinin arka kısmına pislik bulaşabilir. Bu durumlarda yine nemli bir pamukla hafifçe silmek yeterli olucaktır. Bunun dışında bütünüyle hayvanı yıkamak çok zarar verir çünkü civcivler bu aşamada zaten belli bir sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Bunun sonucunda ölümlere rastlanılabilir. Hayvan rahatsızlanabilir. Özellikle yıkamamaya dikkat etmek gerekir.

civciv bakımı,civciv nasıl bakılır,civciv kumesi,evde civciv bakımı,civciv nasıl temizlenir,evde civciv nasil bakilir,bir aylik civciv,civcive nasıl bakılır,CİVCİV SATIN ALMAmama,civ civler nasıl beslenirler ne yerler

İlgili Yazılar :


Random Post Image from Civciv Bakımı

diz_agrisi hamilelikte_dusuk dis_implant hamilelikte_uyku

Comments are closed.