Diz Ağrısının Nedenleri

diz agrisi Diz Ağrısının Nedenleri

Dizden ses gelmesi bir soruna işaret eder mi?

Diz ekleminden ses gelmesi gerçekten hastaları en çok korkutan problemlerden bir tanesidir. Hiçbir şikayeti olmayan, dizinde ağrısı olmayan, günlük yaşantısını yürüyerek koşarak sürdüren pek çok insan, dizimden ses geliyor şikayetiyle doktora başvurur. Diz ekleminden ya da herhangi bir eklemden ses gelmesi, örneğin el parmaklarından, omuzdan, kalçadan ses gelmesi her zaman bir hastalık anlamında değildir. Bu tamamen yapısal bir özelliktir. Diz ekleminizden gelen ses gittikçe artıyorsa, sesin niteliği değişiyorsa ve bu ekleminizden gelen sese ek olarak ağrılar hissetmeye başlıyorsanız, eklem hareketlerinizde kısıtlanma başlıyorsa, dizinizin ısısı artıyorsa durumu daha ciddiye almanız gerekir. Çünkü bu bir hastalığın işareti olabilir ama dizinizde hiçbir probleminiz yok, çok rahat çömelebiliyorsunuz, kalkıyorsunuz, yürüyorsunuz, koşuyorsunuz; o zaman bu seslerin hiçbir anlamı yoktur.

Diz kapağı neden ağrıyabilir?

ya da en çok görülen hastalık gruplarından bir tanesidir. Diz kapağını ağrıtan en önemli neden tabii bu yaşa değişir; örneğin çocukluk çağında hızlı büyüyen çocuklarda dizin ön kısmında bir büyüme çekirdeği görülebilir, bunun aşırı gerilmesi sonucu diz kapağı ağrıları karşımıza çıkabilir. Özellikle çocuklar spor yaparlar, futbol oynarlar, basketbol oynarlar ve akşam eve geldikleri zaman diz ağrısından uyuyamaz hale gelirler. Genellikle 10-14 yaş grubu erkeklerde görülür ve blue çağının sonuna doğru büyüme çekirdeğinin kendisini tamamlamasıyla birlikte ortadan kalkar. Orta yada ileri yaş dönemine geldiğimizde, diz kapağı ağrısı yine en başta gelen problemlerden bir tanesidir. Eğer alışkanlıklarımız içerisinde dizimizi çok fazla bükerek oturmak, ayağımızı altımıza alarak oturmak, gece uyurken dizimizi karna çekerek yatmak gibi kötü alışkanlıklarımız varsa bunlar diz kapağı kemiğimizin arkasındaki kıkırdağın daha erken dönemde bozulmasına neden olucağı için diz kapağı ağrısına yol açarlar. Daha ileri yaş dönemine geldiğimizde, artık diz ekleminin kireçlenme dönemi çok çalışmaktan dolayı yıpranma dönemidir. Diz kapağının arkasındaki bölüm genellikle kireçlenmenin en sık görüldüğü bölümdür. Kendisini merdiven inip çıkarken gösterir. Yani sağlıklı bir dizi olan hasta, merdiveni inerken ya da çıkarken ya da yokuş inip çıkarken dizinde bir ağrı, güvensizlik hissetmeye başlarsa işte bu diz kapağının arkasında bulunan kıkırdağın kireçlendiğinin en önemli bulgusudur.

Hangi menisküs ile ilgili sorun olduğunu gösterir?

Dizimizdeki ağrı genellikle belirli hareketler sonrasında ortaya çıkıyorsa, örneğin; yürürken pek bir problemimiz yok fakat çömelip kalktığımız zaman dizimizdeki ağrı aniden artıyor ya da bıçak saplanır gibi bir ağrı hissediyorsunuz dizinizin iç ya da dış kenarında. Yürürken probleminiz yok ama bir anda diziniz boşalıyor sizi tutmaz hale geliyor, düşer gibi oluyorsunuz, oturuyorsunuz, dizinizi bükmüşsünüz kalkarken diziniz düz olmuyor, açılmıyor doktorlar buna diz kitlenmesi demektedir. Yani bunların hepsi menisküs probleminin önde gelen bulgularındandır. Dizinizdeki bu kayma, boşalma, kitlenme ve ağrılara ek olarak yavaş yavaş ekleminiz şişmeye de başlar. Özellikle ani bir hareket sonrasında dizinize bıçak saplanır gibi bir ağrı oldu ve kendinizi bir kenara attınız, oturdunuz dinleniyorsunuz, bakarsınız diziniz yavaş yavaş şişmeye başlar. Bu da yırtık olan menisküsün getirmiş olduğu bir başka problemdir.

Dizin arkası neden ağrıyabilir?

Dizin arka bölümünün ağrımasının en önemli nedenlerinden bir tanesi o bölümde çok sık rastlanılan bir kist oluşumu olabilir. Tıp dilinde bu kistin adı Baker kisti olarak adlandırılmaktadır. Bunu dizinizin arka bölümünde bazen bir ceviz büyüklüğünde bazen bir iri üzüm tanesi büyüklüğünde çok nadirende bir mandalina büyüklüğünde hissedebilirsiniz. Bu oluşan kistin içerisinde eklem sıvısı vardır. Bu kesinlikle kötü huylu bir kist değildir. Yani kansere dönüşme ihtimali yoktur. Dönem dönem bu kist büyür, dönem dönem küçülür. Kist büyüdüğü zaman diz arkasında ağrı yapabilir ve hatta bazen bu kistin duvarı yırtılabilir, aynen bir balonun patlaması gibi bunun ilk yırtılma anı çok ağrılıdır. Dizin arka bölümünden topuğa kadar bütün ayak şişer ve uzun süre hasta üzerine basıp yürüyemez hale gelir. Bu kistler genellikle ameliyatla tedavi edilmez. Çünkü bu kistler çok sık rastlanılan kistlerdir. Kendi kendine büyür, kendi kendine küçülür, sadece doktorlar bunları ortalama muaynelerle takip ederler. Diz arkasının diğer ağrı nedenlerinden birisi de yine spor yapan hastalarda görülen dizin arkasındaki dokuların yırtılması yani ordaki bağın kopması ya da menisküslerimizin arka kısımlarının yırtılmasıdır. Bunlar daha sık görülen nedenlerdir ve tedavileri de genellikle cerrahi tedaviyle mümkündür.

diz arkasi agrisi,dizde kist,diz kapağı ağrısı,diz kapağı arkasında ağrı,diz kapağının arkasında ağrı,diz agrisi nedenleri,diz kapagi arkasi agrisi,arka diz ağrısı,diz kapağı arkası ağrıları,diz arkasında ağrı

İlgili Yazılar :


Random Post Image from Diz Ağrısının Nedenleri

dizel_arac_bakim2 cift_basli_cocuk video halk inanislari

1 Cevap to “Diz Ağrısının Nedenleri”

  1. Osman H diyor ki:

    bu diz ağrısından çektiğim kadar hayatımda hiçbirşeyden çekmedim ben, doktora gittim kontrol için oda burda yazılanların aynısı anlattı ve sadece bilgilendirdi beni hiçbir cerrahi müdehalede bulunmadı, ağrı aynı şekilde devam ediyor.