Dizel Araçların Bakımı

dizel arac bakim1 Dizel Araçların BakımıDizel motorlara zarar veren kullanım hataları nelerdir?
Dizel motorlara zarar veren en önemli kullanım hatalarının başında aracı çalıştırırken yaptığımız hatalar gelir. Örneğin aracı çalıştırırken halk arasında yarım kontak tabir ettiğimiz ilk önce kontak anahtarının yarım çevrilmesi, gösterge ışıklarının sönmesi ve daha sonra aracın çalıştırılması gerekmektedir. Özellikle turbo dizel diye tabir ettiğimiz turbosu mevcut araçlarda aracı stop ederkende dururkende dikkat etmemiz gereken bir kural vardır. En az 25-30 saniye öncesinden stop etmeden aracı rölantide bırakmamız ve daha sonra kontak anahtarını kapatarak aracı stop ettirmemiz gerekmektedir. Bunu yapmadığımız taktirde ciddi motor arızaları karşımıza çıkabilir. Sürüş sırasında dizel özellikle turbo mevcut araçlarda çok yüksek devirlerde çok yüksek hızlarda kalmamak gerekir. Arada bir gazdan ayağı çekerek turboyu dinlendirmek gerekir. Çok üst devirlerde turboyu, gazı sabitlediğimiz zaman kısa süre sonra turbodan garip sesler duyabiliriz. Kısa süre sonra bu turbonun arızalanacağı anlamı gelir. Dizel araçlarda yapılan önemli bir hata da aracın çalışmaması durumunda sürücülerin başvurduğu vurdurma hareketidir. Halk arasında arabayı iterek bir yokuştan kaydırarak arabayı vurdurma olarak tanımlanır. Bu dizel araçlarda yapılmaması gerekir. Çünkü yeni nesil dizel araçlarda motor çalışır durumda değilse bunu yaptığımızda yağ basıncının olumsuz etkisinden dolayı araç ve dizel pompasına çok büyük yük binecektir. Buna çok fazla yük binmesi demek aracın dizel motoru en hayati organlarından biri olan dizel pompasına arıza yaptırıcaktır, bunun bize maddi açıdanda olumsuz karşılığı çok büyük olucaktır.

Dizel motorlu araçların bakımı daha zor mudur?
Dizel ve benzinli motorların arasında bakım farkı olarak çok büyük farklar bulunmamaktadır. Yani biri daha zor diyemeyiz, ikisininde bakımları çok önemlidir, zamanında yapılmalıdır. Fakat burada şu dikkat çekebilir; Dizel motorlu araçlar biraz daha bakım masrafında daha müsrif diyebiliriz ama bunun karşılığını bize yakıt ekonomisinde fazla fazla verdikleri için yakıt açısından cimri olduklarından dolayı bakımlarda çok ufak farklılıkları gözükmektedir. Dizel motorlar benzinli motorlara göre çok daha karmaşık motorlar değildir. Aslında motor olarak genellikle aynı parçalardan veya benzer parçalardan oluşmaktadır. Aradaki fark yakıt hava besleme sistemi ve yanma karakteristlerinin çok farklı olmasıdır. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığı zaman tek fark ise biraz daha fazla gürültülü çalışmaları ve arkadan kimi araçlarda biraz daha fazla egzost gazı atmaları olarak gözükmektedir. Dizel otomobillerin bakımı benzinli otomobillere göre daha zor diyemeyiz ama çok az fiyat farklılıkları vardır ve farklı kilometrelerde bakımlar yapılabilir. Örneğin bir benzinli arabayı aracın üreticisi 15000 kilometrede çağırabilir ama bir dizel arabayı 20000 de de çağırabilir 10000 de de çağırabilir, bu tamamen aracın üreticisine bağlıdır.

dizel arac bakim2 Dizel Araçların BakımıDizel araçlarda yağ değişimi kaç kilometrede bir olmalı?
Dizel araçlarda yağ değişim periyodu araçtan araca, markadan markaya değişiklik göstermektedir. Burada aracın tipi, yani bir ticari araç mı olup olmadığı, bir binek araç olup olmadığı veya çok ağır yük taşıyan araçlar olup olmadığına göre bir sınıflandırma yapılmaktadır. Ama asıl önemli olan sürücülerin dikkat etmesi gereken nokta şudur; aracın üreticisi ne diyorsa ona sadık kalmaktır. Bu çok önemlidir. Bazı araçlarda 10000 kilometre önerilir bazı araçlarda 15000 bazı araçlarda 20000e kadar çıkabilir bu periyod ama önemli olan bu periyodun aşılmamasıdır. Dizel araçlarda yağ değişim periyodunu aştığımız zaman motorda çok ciddi sorunlara yol açabiliriz. Herşeyden önce araç mutlaka çekişten düşecektir, yağlanmasında bir problem olucaktır, motorun belkide aşırı ısınmasına neden olarak bir çok aksanında zarar oluşmasına neden olucaktır. Dizel araçlarda doğru yağ seçimi de çok önemlidir. Aracın üreticisinin öngördüğü yağları aracımıza koymakta fayda var. Bir benzinciden gelişigüzel bir yağ alıp araca eklenmemelidir.

Dizel araçlarda hava filtresi hangi sıklıkta değiştirilmelidir?
Dizel araçlarda hava filtresi her periyodik bakımda değiştirilmelidir. Tıpkı yağ filtresi gibi, yağ değiştiği zaman yani araç periyodik bakıma girdiği zaman hava filtresininde değişme zamanı gelmiştir. Bilindiği gibi atmosferden alınan havanın içinde birçok toz, birçok partiküler ve kir vardır. Dolayısıyla hava filtresi burada motora direk olarak bu tozun, partiküllerin girmesini engeller ve motorun daha rahat nefes almasını sağlar. Eğer hava filtresini zamanında değiştirmessek veya yıpranmış bir hava filtresiyle yol almaya çalışırsak aracın beygir gücünden ciddi kayıplar yaşayabiliriz. Aracı devirli kullanmak istediğimiz zaman istediğimiz cevapları alamayız. Yani genel olarak performansa etki eder. Ayrıca olumsuz bir etkiside yakıtla ilgilidir. Hava filtresi kirli veya yıpranmış olan bir araç yakıt tasaraffunu olumsuz yönde etkiler. Dizel araçlarda basit bir parça gibi gözüken hava filtresi aslında çok hayati bir organdır. Eğer kirli, yıpranmış, zamanı geldiğinde değiştirilmemiş bir hava filtresiyle yol alırsak aracın torkundan ve beygir gücünden önemli kayıplar yaşayabiliriz. Buda aracın performansını olumsuz yönde etkileyerek bizim istediğimiz sürüş keyfini almamıza engel olucaktır.

dizel araçlarda yağ değişimi,dizel kış bakımı,dizel araç bakımı,dizel araç vurdurma,dizel araba vurdurulurmu,dizel bakımları,dizel araçların kışlık bakımı,dizel araçların ağır bakımları,dizel araçlarda ağır bakım,dizel araçların ilk bakımı

İlgili Yazılar :

  • İlgili Yazı Bulunmamaktadır.

Random Post Image from Dizel Araçların Bakımı

kepek_problemi tikli_dede sabirli_olmak Yorkshire_Terrier

Comments are closed.