El Titremesi

el titremesi 1 El TitremesiEl Titremesi Neden Olur? El Titremesi Nedenleri
El titremesinin birçok sebebi vardır. Fakat toplumumuzda en sık Parkinson hastalığında el titremesi görülür. Parkinson hastalığı beyinde dopamin denilen bir maddenin eksikliğiyle giden bir hastalıktır. El titremesinin yanında başka birçok belirti olduğu için hasta bunun kolayca farkına varır ve doktora başvurur. Bunun yanında sanıldığından çok daha fazla görülen essensinal tip dediğimiz aileden kalma el titremesi görülür. Yapılan araştırmalarda bunun herhangi bir patolojik bulgu bulunmaz, fakat daha çok genç yaşlarda görülen bu el titremesi kişinin sosyal yaşamında kişiye bir çekingenlik kazandırır, iş yapma kabiliyetini azaltır ve bunla beraber depresyon olgularına rastlanır. Ayrıca beyinde bir bölgede bazı hastalıklarda el titremesi görülür. Bu el titremeside birçok semptomu beraber içerdiği için hasta yine kolayca farkedebilir. Ayrıca özellikle kadınlarda çok sık görülen bir el titremeside psikolojik el titremesidir. Özellikle ağır depresyonda olanlar, opsesyon dediğimiz takıntılı hastalıklar geçirenlerde el titremesi bilinç dışı yapılır. Bu el titremelerinin yanında birçok hastalık grubunda da örneğin tiroit hastalığındada el titremesi görülebilir.

El Titremesi Hangi Hastalıklar Neticesinde Olur ?
Parkinson hastalığında hastanın eli istirahat halindeyken titrer, hareket ettiği zaman titremesi durur. Parkinson ilk dönemlerindeki titremeyi bu şekilde ayırabiliriz. Fakat zaman geçtikçe hastalık ilerledikçe hastanın eli hem istirahat halinde hemde hareket halinde titremeleri olur. Dolayısı ile bu tür titremeler istirahat anında örneğin daha kabadır, zaman geçtikçe bu titremelerden dolayı iş yapma kabiliyeti azalır. Beyindeki hastalıklardan kaynaklanan el titremeleri daha kabadır, daha büyük frekanslıdır. Özellikle hareket anında başlar ve hasta cisime yaklaştıkça titremenin şiddeti artar. Hastanın aynı zamanda koordinasyon kabiliyetide öbür titremelere göre kaybolmuştur. Hasta aynı zamanda yürüme zorluğu vs gibi belirtilerde çeker.

Ellerin Ne Kadar Titremesi Normaldir ?
El titremesi kaslarda görülen, istemsiz ve ritmik kasılmalardır. Hiçbir yaş grubunda el titremesinin normal şartlarda olmaması lazım. Fakat el titremesi eğer varsa özellikle gençlerde işini yapma kabiliyetini engelliyorsa, yaşlılarda da insanın sağlık kalitesini bozuyorsa el titremesini patolojik olarak kabul ederiz. El titremesi normal şartlarda hiçbir yaş grubunda olmaz. Oluyorsa mutlaka bir belirtisi vardır ve mutlaka önlem alması gerekmektedir. Bazen aşırı yorgunlukta, bazı metabolik eksikliklerde el titremesi olabilir. Bunları biz fizyolojik olarak kabul ederiz. Bazı hastalıklar tedavi aşamasına girdiği zaman ne kadarda semptomları kaybolsa, ufak tefek el titremeleriyle karşılaşabiliriz. Bunlar normal olarak kabul edilir. Bu el titremeleri günlük aktiviteyi bozduğu zaman patolojik hale gelmiş demektir, mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

el titremesi 2 El TitremesiParmakları Çıtlatmak El Titremesine Neden Olur Mu ?
Parmak çıtlatmak titremeye sebep olmaz. El titremesinin başka birçok sebebi vardır. Fakat parmak çıtlatmak, eli, kolu bastırmak gibi hareketler eklemlerde deformatiğe yol açar. Özellikle romatizma bizim toplumumuzda çok sık görülen bir hastalıktır. Romatizma sanıldığı gibi ihtiyar hastalığı değildir. Yani ihtiyarlık döneminde görülmez. Bu hastalığın etkileri genç yaşlarda başlar. Genç yaşlarda eklemleri, kemikleri vede kaslara bu romatizma faktörlere zarar vermeye başlarlar. Dolayısıyla ağrısı olan insanların mutlaka kontrol yaptırması gerekmektedir. Bu el çıtlatma gibi eklemi zorlayacak hareketler, eklemde deformatiğe yol açarak ileriki dönemlerde bazı hasarlar oluşturma eğilimine girerler. Dolayısı ile el çıtlatmak gibi fizyolojik hareketler dışındaki hareketleri biz kabul etmeyiz.

Elde Titreme Yaratabilecek İlaçlar
Elde titreme yapan birçok ilaç grubu vardır. Fakat toplumumuzda en çok kullanılan ilaçlar özellikle depresyonda kullanılan bazı tür ilaçlardır. Bu tür ilaçlara biz anti-pskikotik grubu ilaçlar deriz. Bu ilaçlar daha çok vücutta parkinsona ait bulgular yaratırlar özellikle çok kullanıldığı zaman ve bununla beraber el titremesi oluşur. Ayrıca yine bunama hastalarında kullanılan bir tür ilaçlar vücutta el titremesinin yanında başka yerlerde de tüm vücut yarasına titremelere yol açabilirler. Özellikle depresyonda kullanılan ve depresyona ayit olmayan ve depresyonu tedavi etmeyen birçok ilaç elde titreme yanında beyinde birçok hasarada yol açabilir. Dolayısıyla özellikle uykusuzluk problemi için alınan uygunsuz ilaçlar titremenin sebebi olabilir. Ayrıca tiroit hastalığıda yine bir titreme sebebidir. Eğer tiroid ilaçlarını doktor kontrolü dışında kullanırsak tiroidlerde aşırı bir miktarda artış meydana gelebilir. Buda el titremesine sebep olabilir. Bunun dışında bazı metaller, metaller için kullandığımız bazı ilaçlar, aşırı vitaminler el titremesine sebep olabilir.

genclerde el titremesi,el titremesi neden olur,baş parmak neden titrer,iki el titremesi,gençlerde el titremesi neden olur,el titremesi romatizma,romatizma titreme,gençlerde şiddetli el titremesi,yaşlılarda neden el titrer,hangi hastalıkta eller titrer

İlgili Yazılar :

  • İlgili Yazı Bulunmamaktadır.

Random Post Image from El Titremesi

terazi metabolik_sendromm hamilelik_2 evcil_hayvan_alerjisi_02 sosyal_medya

Comments are closed.