Hormon dengesizliğinin belirtileri nelerdir?

Hormon dengesizliği çağımızın en önemli sorunlarından bir tanesidir. Hormon salgılayan bezlerinde sorun olduğu zaman veya bezlerine bir darbe geldiği zaman örneğin bir kafa travması veya ameliyatla yanlışlıkla tiroit bezinin arkasındaki sinirlerin çıkarılması gibi veya doğal süreçlerle; menapozla, antropozla hormon dengesizlikleri meydana gelmektedir. Hormon dengesizliğinin belirtileri; kadınlarda, erkeklerde, çocuklarda, büyüklerde çok farklıdır. Çocuklarda hormon dengesizliği sonucunda irileşme, erken ergenlik, konsantrasyon bozukluğu ve kendini derse girememe gibi belirtiler açığa çıkabiliyor. Bunun yanında daha erişkin kişilerde özellikle kadınlarda bıyık bölgesinde bıyık çıkması, sakal çıkması ve tüylerin sert ve siyah olmasıdır. Vücutta çatlaklar, karın bölgesinde aşırı bir yağlanma ve vücut tipinin daha çok karın bölgesinde genişlemesi yani bir çeşit elma tipi veya fıçı gibi dediğimiz yağ toplanması, gıdı bölgesinde fazla yağ toplanması ve yüzde yuvarlaklaşma ve yüzün kızarık olmasıdır.

Bunun yanında , saç ve tırnaklarda da belirtiler verebilmektedir. Saçlarda özellikle ön kısımda dökülme, tırnaklarda kırılma ve matlaşma bunun belirtilerindendir. Çocuklarda ise en önemli hormon dengesizliği belirtilerinden bir tanesi de büyümenin durması, boyun belli bir seviyede kalması ve gelişme bozuklukları olarak kendini gösterebilmektedir. Yaşlılarda da hormon dengesizliği belirtileri olabilir ancak yaşlılarda doğal olarak hormonlarda bir azalma meydana geldiği için hormon dengesizliği belirtilerini anlamak daha zordur. Yaşlılarda fiziksel belirtilerin yanında ciltte kırışma, dudaklarda kırılma, enerji düşüklüğü gibi psikolojik belirtilerde verebilir. İsteksizlik, hayattan kopukluk, depresyon ve motivasyonun olmaması gibi belirtileri bunların arasında sayabiliriz.

Hormon dengesizliği yaşlanmada görülen birşeydir. Yaşlanmada hormonlarda doğal olarak bir düşme olmaktadır. Ancak bu düşmenin çok fazla olması ve kan parametrelerini bozması ve diğer sistemlere etki etmesi yani hormonların düşerken kemik sağlığında bozulma olması, kemik erimesi veya zihinsel olarak unutkanlık, hafıza kaybı gibi sorunlara yol açması yaşlılarda hormon dengesizliğinin bir belirtisidir.

hormon dengesizliği belirtileri,hormonal dengesizlik belirtileri,sakal çıkma belirtileri,kadinlarda sakal çikmasi,hormon dengesizliğinin belirtileri,kadınlarda bıyık cıkması,kadında sakal çıkması,erkeklerde hormon dengesizliği,kadınlarda hormonal dengesizlik,sakal belirtileri nelerdir

İlgili Yazılar :


Random Post Image from Hormon dengesizliğinin belirtileri nelerdir?

Bebeklerde-Alerjik-Egzama el-titremesi-2 Avuç_İçi_Terlemesi

Comments are closed.