Köpeklerde Tüy Dökülmesi

köpeklerde tüy dökme 1 Köpeklerde Tüy DökülmesiTüy dökümü özellikle mevsimsel olarak çok değişen bir durumdur. Tüyün kalitesini etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlardan en önemlisi beslenme diğeri yaş ve kalıtsal faktörlerdir. Dermatolojik hastalıklar ve hormonlarda tüy dökülmesini etkilemektedir. Dolayısıyla köpeğinizin yaşına, bulunduğunuz mevsime, köpeğiniz dişiyse regl durumuna göre köpeğin tüy döküm miktarı ve süresi değişebilir.

Sağlıklı bir köpeğin tüyleri parlak ve çekildiğinde gelmeyecek şekilde olmalıdır. Ama köpeğinizin alerji gibi dermatolojik bir problemi varsa tüy dökümü doğaldır ve çok daha fazladır. Tabii köpeğin ırkıyla ilgili olarakta bu durum değişebilir.

Özellikle bahar aylarında geçiş dönemlerinde ya da ilkbahar, sonbahar dönemlerinde tüy dökümü artmaktadır. Özellikle bazı ırk köpekler mesela Hasky gibi, kıştan yaza geçişte kürkünün tamamını değiştirirler. Çoban köpeklerinin bazılarında da bu durum böyledir. Dolayısıyla o dönemde karşılaştığınız tüy dökülmeleri bir problem değildir, normal bir geçiştir. Ama dermatolojik problemlerle muhakkak ayırt edilmelidir.

köpeklerde tüy dökme 2 Köpeklerde Tüy DökülmesiKöpeklerde Tüy Dökülmesini Önlemek
Köpeğimizin tüy dökmesini önlemek için öncelikle yapmamız gereken şey düzenli ve iyi bir gıda ile beslenmesidir. Daha sonra köpeğinizin hergün muntazam taranması, köpeğinizin düzenli veteriner hekim kontrolünden geçmesi köpeğinizin daha sağlıklı bir tüy yapısının olmasını sağlayacaktır. Özellikle dış parazit dediğimiz pire, kene gibi etkenler cildin kalitesini çok etkiler. Bunu alerjik problem yaratarak etkilerler. Veterinerler ayda bir uyguladığı ilaçlarla köpeğinizin üzerindeki pire ve kenelerin ölmesine sebep olmaktadırlar. Dolayısıyla uzun vadede köpeğinizin iyi bir kürkünün olmasına sebep olabilirsiniz.

İyi bir beslenmede belirttiğimiz üzere çok önemlidir. Ev yemeği ve dengesiz beslenme köpeklerde kilo sorununa ve alerjilere neden olabilir. Bunlarda tüy kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

Bağışıklık sistemi her şeyde olduğu gibi tüy kalitesinde ya da cildin kalitesinde çok önemlidir. Bağışıklık sistemini yukarda tutmanın en önemli yollarından bir taneside mental durumun yukarda olmasıdır. Yani stressli durumlar, kavgalı bir ortamda veya devamlı kapalı bir yerde bulunma, regl gibi durumlar bağışıklık sistemini baskılayan stresli durumlardır. Bu durumlarda köpeğinizin tüy kalitesi çok bozulucaktır. Bu çok normaldir.

köpeklerde tüy dökülmesini önlemek,köpeklerde tüy dökümünü engellemek,köpeklerde tüy dökülmesini önlemek için ilaç,köpeklerin tüy dökmesini engellemek,kopegin kil dokmesi nasil onlenir,köpeklerde tüy dökülmesini önlemek için ilaç video,kopeklerde tuy dokumu ve kasıntı,köpeklerde yaşla ilgili tüy dökülmesi,köpeklerin tüy dökmesini engellemek için kullanılan ilaç,köpeklerin tüy dökmesini engellemek içinilaç

İlgili Yazılar :

  • İlgili Yazı Bulunmamaktadır.

Random Post Image from Köpeklerde Tüy Dökülmesi

dis_implant yay uykuda_konusma_2 bozuket crookshanks_balik

Comments are closed.