Ortanca Çiçeği Bakımı

ortanca1 Ortanca Çiçeği Bakımı

Ortanca bakımı nasıl yapılır?

Ortanca bakımı aslında zorluk yaratmayan çok kolay olan bir bakım şeklidir. Direk güneş ışığı almayan yerlerde ortancamızın düzenli sulandığı durumda hızla gelişim sergilediğini rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Ancak bütün sorun çiçek açması ve çiçek rengiyle ilgili olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle çok karanlık bölgelerde ortanca çiçek açmadığını ve budama tarihleri geçirildiği veya yanlış tarihlerde budandığı zaman çiçek açmadığını bunun dışında da doğru minerallerin toprağa verildiği durumlarda istediğiniz renklere ulaştığımızı gözlemleyebiliriz. Alkalik topraklardaki rengi maviden başlayıp bordo, mavi ve mora kadar gitmektedir. Asitli topraklarda pembe ve asidi arttıkça beyaza doğru geçen renkler oluşmaktadır. Toprakta alkalin miktarı arttıkça mor ve maviye kadar ulaşan renkleri gözlemekteyiz. Alkali iyonize su ile sulama yapıldığında mor ve maviye kadar ulaşan renklerde ortancalar elde edebilirsiniz. Ortancaya renk vermek için alümiyum fosfat, süper fosfat gibi besin takviyelerinden de faydalanabilirsiniz. pH seviyesi 7′yi geçen, alkali topraklarda mavi renkli ortanca elde edebilirsiniz. pH seviyesi 7′nin altında kalan topraklarda pembe ve beyaz renkli ortanca elde edebilirsiniz. Ortanca bitkisinde çok fazla hastalık görmemekle birlikte salyangozun sebep olduğu yaprak uçlarındaki yeniklerin veya mantarlı hastalıkların sebep olduğu yapraklardaki siyah lekeler ve köklerindeki beyaz mantarları gördüğümüz zaman ilgili zirayi mücedale ilaçları satan dükkanlardan ilgili ilaçları temin ederek mücedalesini yapabiliriz.

Ortanca nasıl sulanır?

Daha çok mayıs aylarında çiçeklenen ortanca, çiçeklerini ekim, kasım ayına kadar sürdürdüğü için bu dönemde yaz bitkisi olduğu ve kışın yapraklarını döktüğü için çiçeklendiği ve yapraklarının bol olduğu dönemde her gün düzeli olarak sulanması ve özellikle geçirgen bir toprakta yetişmesi gereken ortancanın tüm toprağının nemlendiğinden emin olunmalıdır. Ortanca bol suyu sevdiği halde geçirgen bir toprak olmazsa su birikiminden dolayı kökleri çürüyeceği için hızla ölecektir. Önce yapraklarını sonra çiçeklerini dökerek solucaktır. O nedenle sulamayı geçirgen bir toprakta her gün yaparsak bitkimizin sağlıklı ve hızlı bir şekilde boylandığını geliştiğini yapraklandığını ve çiçeklendiğini görebiliriz.
ortanca2 Ortanca Çiçeği Bakımı

Ortanca Renklendirme

Ortancayı farklı renklerde elde etmek için topraktaki bileşimlerin uygun miktarlarda ve çiçeklerin istediği renklere uygun mineralleri içeren durumda olması gerekir. pH seviyesi yedinin altında olan asidik topraklarda şeker pembesi renkli ortancalar elde edebilirsiniz. pH seviyesi 5.5 ve daha altında olan asidik toprakta yetişen ortancalar beyaz renkli olur. pH seviyesi yedinin üzerinde olan, alkalitesi yüksek olan topraklarda mor ve mavi tonlarında ortancalar yetiştirilebilir. Bunu sağlamak için özellikle Mayıs – Ekim ayları arası 15 günde bir yapılacak fosfor içerikli bitki besini takviyeleriyle koyu mavi ve mor tonlarda ortancalar elde edebilirsiniz. Demir ağırlıklı topraklarda açık renkli ortancalar elde edebilirsiniz. Yapraklarımızın güzel bir yeşile ulaşması için yine demir takviyesini toprağa yapıp sulamakla elde edebiliriz.

ortanca çiçek bakımı,asidik özellik taşıyAN çiçekler,ortanca çiçeğinin bakımı,ortanca çiçeği bakımı,çiçek budaması nasıl yapılır,ortanca bitkisinin mavi veya mor açmasının nedeni,ortanca çiçeği sedefe nasıl iyi gelir?,ortanca çiçeğinin farklı renklerde çiçek açmasının nedeni,ortanca çiceğinin farklı renklerinin nedeni,ortanca çiçeğinin özellikleri

İlgili Yazılar :

  • İlgili Yazı Bulunmamaktadır.

Random Post Image from Ortanca Çiçeği Bakımı

cinsel_sapma genital_yapı burc cocuklarda_cezalandirma hamilelik3

Comments are closed.