Uykuda İrkilmeler

uykuda irkilme Uykuda İrkilmeler

Uykuda irkilme ve sıçrama nedir?

Uykuda irkilme durumu genellikle uykuya dalış anında ortaya çıkan, kişinin boşluğa düşüyormuş hissine kapılmasına neden olan bir durumdur. Bu normal bir süreçtir. Özellikle yorgunluk ve çok yemek yiyip yatıldığı zamanlarda, antidepresan ilaç kullanan kişiler uykuya dalarken bu tür irkilmeler sıklıkla görülmektedir. Bu tür irkilmeler bazen hastaları korkutabilmekte ve uykuya dalmalarını zorlaştırabilmektedir. Son derece doğal bir durumdur, uykuya geçiş sırasında beyinde selotonin denilen bir maddenin aşırı salgılanmasından ortaya çıktığı düşünülmektedir ve normal bir süreçtir. Uykunun içerisinde ortaya çıkan sıçramalar ise uykuda periyodik bacak hareketi adı verilen bir tür uyku bozukluğunun göstergesi olabilir. Bu tür bacak hareketleri seyrek olarak tekrarlıyor ise uykunun yapısal özelliklerini bozmayabilir. Ancak sık tekrarlıyan durumlarda, saatte 5 olarak tanımlayabiliriz bunu periyodik bacak hareketleri görülüyorsa bu uykunun yapısal özellikleri ve uykunun dinlendirici özelliğini bozacağından mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uykuda sıçrama neden olur?

Uykuya dalış sırasında ortaya çıkan sıçramalar normal bir süreç olup birçok insanda ortaya çıkabilmektedir. Antidepresan kullanımı yoğun olan kişilerde bu daha şiddetli bir görünüm kazanabilir ve kişiyi rahatsız edebilir. Ancak kişiye bunun normal bir durum olduğunu ve sıkıntı gerektiği anlatılarak bu durumun çözümüne gidilebilir. Çok şiddetli olduğu durumlarda uykuya dalış sıçramasına engellemek için bir takım ilaçlarda kullanılabilir. Uykunun içerisinde ortaya çıkan sıçramalar ise periyodik özellik kazandıkları zaman patolojik olabilmektedirler. Kimi zaman demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hamile bayanlarda gebeliğin son üç ayında huzursuz bacak sendromu dediğimiz uyumadan önce bacak huzursuzluğuyla birlikte ortaya çıkabilmekte ve uykunun içerisinde de periyodik olarak bacak sıçramaları görülebilmektedir. Bu tür tablolarda uykunun dinlendirici özelliği de bozulacağından bunların tedavi edilmesi ya da buna sebep olan durumların ortaya konularak bu tür sebeplerin tedavi edilmesi gereklidir.
uykuda irkilme2 Uykuda İrkilmeler

Uykuya dalarken sıçrama bir sorun belirtisi olabilir mi?

Uykuya dalarken ortaya çıkan sıçrama bir sorun belirtisi değildir. Bazen çok şiddetli olduğunda kişiyi rahatsız edebilir. Hatta doktora gelmesine yol açıcak bir belirti olabilir. Çünkü o sıçramalar o kadar yoğun olur ki kişinin uykuya dalmasını engeller, korkmasına sebep olur. Bu durumu engelleyecek ilaç tedavileri bulunmakla beraber bu durumun normal olduğu, aşırı yemekten, aşırı yorgunluktan ve stresten uzak tutabilecek bir takım tedbirlerle tamamen engellenebilir bir süreçtir. Kişiler o sıçrama sırasında korkuya kapılıp kendilerinde bir problem olup olmadığını düşünmeye başlarlar. Özellikle uykuda nefesim mi duruyor, bana ne oluyor diye düşünen kişiler bulunabilir. Uykuda nefes durması bulunan kişilerde uyku içerisinde nefes durmalarının arkasından yeniden nefes alırken vücut hareketleri ve sıçramalar ortaya çıkabilmektedir. Bu sıçramaların olmasının dışında nefes durmasının sonlanmasıyla beraber kişi büyük bir gürültüyle uyanmaktadır ve vücut hareketi olmaktadır, sadece sıçrama olmamaktadır. Dolayısıyla bunu uykuya dalıştaki sıçramadan ayırmak gerekir. Uykuda görülen bir diğer problem uykuda periyodik bacak hareketleridir. Uykuda periyodik bacak hareketleri sıklıkla uyku öncesinde ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu adı verdiğimiz bacaklarda garip kişiyi rahatsız eden ve bacaklarını hareket ettirmesine yol açan bir rahatsızlıkla birlikte bulunabilir. Uykuya dalmadan önce bu tür şikayetleri olan kişilerde uyku içerisinde de periyodik bacak hareketleri görülme olasılığı oldukça sıktır.

uykuya dalarken sıçrama,uykuya dalarken sıçramak,uykuda sıçrama,uykuda sıçramak,uyurken sıçramak,uykuda sıçrama nedenleri,uykuya dalmadan once sicramak,uyurken sıçramak neden olur,uykuda sicramanin nedenleri,uyurken sıçramanın nedenleri

İlgili Yazılar :

  • İlgili Yazı Bulunmamaktadır.

Random Post Image from Uykuda İrkilmeler

organik_bal facebook uykuda_irkilme2 ciklet_baligi_2

Comments are closed.